x

Zadzwoń:

+48 603 699 114

Wykończenie wnętrz

Od stanu deweloperskiego pod klucz

Inwestycja inwestycji nie równa – prace wykończeniowe w dowolnych okolicznościach

W określeniu „wykończenie wnętrz” opisującym jedną z dziedzin działalności „Forte” zawierają się praktycznie wszystkie prace wymagane do przystosowania każdego mieszkania do potrzeb jego właścicieli. Stopień rozbudowania oferty jest tu właściwie nieograniczony – żadne prace wykończeniowe nie stanowią dla nas problemu – najważniejsze są wymagania Klientów. Teoretycznie moglibyśmy na tym zakończyć temat wykończenia wnętrz, jednak dzięki bogatemu doświadczeniu w dziedzinie usług chcielibyśmy zaakcentować kilka istotnych informacji na temat prac wykończeniowych. Mają one związek z faktem, że wybierając mieszkanie stajemy nie tylko przed dylematem wyboru lokalizacji, dewelopera i oferty cenowej - w grę wchodzi również ostateczny stan mieszkania. Niektórzy inwestorzy proponują tzw. stan deweloperski lub wykończenie „pod klucz”. Oba te pojęcia się od siebie różnią, nie tylko w rozumieniu ogólnym, ale także u każdego dewelopera mogą oznaczać co innego, z kolei taka różnica w postrzeganiu może być dość spora i kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które nowi właściciele mieszkania będą musieli zainwestować, by móc mieszkać zgodnie z wizją ze swoich marzeń.

Różnice sytuacyjne

W Polsce większość transakcji nabycia nowego mieszkania dotyczy lokali w tzw. stanie deweloperskim. Problem w tym, że nie sposób powiedzieć co to znaczy, ponieważ określenie „stan deweloperski” nie oznacza żadnego standardu. Tym samym planując wykończenie wnętrz nie sposób znaleźć standardowego cennika na roboty wykończeniowe. Co ciekawe, w Europie Zachodniej i w USA podobna kwestia nie występuje, ponieważ na zachodzie większość mieszkań przekazywana jest „pod klucz”. Ale w polskich warunkach również „stan wykończony”, czy „pod klucz” pozostaje dość enigmatyczny, ponieważ w gruncie rzeczy jest to tylko eufemizm wymyślony w celach marketingowych przez branżę budowlaną. Sytuacja ta ma swoje źródło w okolicznościach sprzed kilkunastu lat. W tamtym okresie znaczna część deweloperów oferowała mieszkania pod klucz, ale ponieważ rynek mieszkaniowy był wtedy bardziej domeną sprzedającego, niż kupującego (co podbijało ceny), nabywcy szukali jak najtańszych rozwiązań, czyli prace wykończeniowe woleli przeprowadzać na własną rękę. W związku tym firmy budowlane skoncentrowały się na sprzedaży lokali w tzw. stanie deweloperskim. Co to oznacza?

Stan mieszkania – szczegóły

Opis standardu wykończenia mieszkań w danej inwestycji znajduje się w załączniku do umowy kupna-sprzedaży, często ogranicza się on jedynie do wyszczególnienia rodzaju i klasy użytych materiałów. Stąd w wielu przypadkach różnice między zaawansowaniem wyposażenia i urządzeniem danego mieszkania są bardzo duże. Na przykład dwie grupy lokali sprzedawane przez jednego inwestora w „stanie deweloperskim” będą zupełnie inne, a nie ma żadnych przepisów mówiących o tym, co jest stanem surowym, a co mieszkaniem urządzonym „pod klucz”. W drugim przypadku można wyjść z założenia, że mieszkanie „pod klucz” powinno mieć wszystko co potrzebne do zamieszkania „od zaraz”, jednak wymaga to szczegółowej konsultacji, ponieważ jedni mieszkańcy potrzebują tylko kabiny prysznicowej, inni zaś wanny z jacuzzi. Biorąc pod uwagę powyższe informacje łatwo zrozumieć dlaczego tak dużą wagę przywiązujemy do konsultacji z Klientami, zarówno w dziedzinie wykończenia wnętrz jak i na innych płaszczyznach naszej działalności.

Wykończenie wnętrz – szczegóły

Współcześnie mianem stanu deweloperskiego określa się lokale gdzie rozprowadzone są wszystkie instalacje, łącznie z grzejnikami i piecem (w przypadku ogrzewania etażowego) oraz wykonane są tynki i wylewki. Oznacza to, że w takim mieszkaniu nie będzie niczego poza ścianami działowymi, drzwiami wejściowymi, podłączeniem wody i prądu. Najczęściej brakuje też „białego montażu”, czyli armatury łazienkowej. W ten sposób zakup lokalu w stanie deweloperskim pociąga za sobą konieczność remontu - malowania, układania podłóg, wykończenia łazienek i kuchni, a nierzadko i innych prac wykończeniowych jak ocieplenie budynku. Zależny od podejścia inwestora stan deweloperski to norma w polskiej rzeczywistości, odbiory mieszkań „pod klucz” to rzadkie przypadki. Wynika to po części z kosztów - są one związane z metrażem inwestycji, czyli cena wykończenia pod klucz jest liczona za metr kwadratowy, a nawet w takich wypadkach trzeba czasem wpisać w wyszukiwarkę hasło „wykończenie wnętrz” i nawiązać współpracę z nami. A my zajmiemy się dosłownie wszystkim.

Profesjonalne roboty wykończeniowe – pełen zakres

Pomożemy zaplanować wykończenie, czyli przeniesienia części instalacji i zmiany ich układu, wprowadzać zmiany w trakcie prac, np. gdy wybrany kolor na ścianie będzie wyglądać inaczej niż na próbniku. To prawda, że prace wykończeniowe przeprowadzone przez dewelopera mogły by być tańsze, ponieważ inwestor ma dostęp do cen hurtowych i zatrudnia własnych pracowników, ale mieszkanie w stanie deweloperskim łatwiej dostosować do własnych potrzeb niż lokal z rynku wtórnego. Wracając do tematu wykończenia wnętrz trzeba koniecznie też powiedzieć, że wybierając firmę do prac wykończeniowych najlepiej skorzystać z poczty pantoflowej. Spora część realizowanych przez nas zleceń pochodzi z rekomendacji Klientów, w których mieszkaniach można podziwiać efekty naszych działań - to najlepsza gwarancja, że prace wykończeniowe zostaną zrealizowane zgodnie z planem i na czas. A należeć może do nich dosłownie wszystko - wnęka na szafę w przedpokoju, przeniesienie gniazdek elektrycznych na ścianę, gdzie stanie biurko z komputerem, dodanie sufitu podwieszanego, wydłużenia i skrócenia przewodów i rur tam gdzie staną sprzęty AGD, instalacja okapu na kuchenką, układanie paneli lub terakoty, wyrównywanie poziomu podłogi i dobór, montaż wanny i obudowanie płytkami, montaż opraw oświetleniowych, włączników i gniazdek, dopasowanie ściemniacza do LED-ów, dobór źródła oświetlenia przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Efekt tych prac pozostanie przez lata naszą wizytówką dlatego uczynimy wszystko, by Klienci chcieli ją prezentować swoim przyjaciołom i znajomym.

Wykończenie wnętrz

Skontaktuj się z nami

FORTE SZCZECIN

Krzysztof Święcki

Formularz kontaktowy: